flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

РСУ визначилася щодо компенсації у зв’язку з переїздом судді

16 серпня 2016, 08:54

У разі відсутності в спеціальному законі норм, що регулюють порядок компенсації витрат при переїзді на роботу в іншу місцевість, мають застосовуватися норми КЗпП.

 

Рада суддів України

Рішення

9 червня 2016 року м.Київ №42

Про виплату суддям компенсації, пов’язаної з переїздом в іншу місцевість

Відповідно до ст.131 закону «Про судоустрій і статус суддів» Рада суддів, як вищий орган суддівського самоврядування у період між з’їздами суддів, здійснює повноваження, зокрема, в частині питань , правового захисту суддів, соціального захисту суддів і їхніх сімей та приймає відповідні рішення з цих питань.

До РСУ з проханням вирішити питання виплати компенсації витрат, пов’язаних з переїздом в іншу місцевість, звернулися судді Ковпаківського районного суду м.Сум Бичков І.Г., Труханова Л.М. та Зорік М.В., судді Апеляційного суду Сумської області Околот Г.М., Ткачук С.С., які в порядку, установленому законом «Про забезпечення права на справедливий суд», у зв’язку з припиненням роботи суду переведені на роботу до інших судів того самого рівня, розташованих в інших регіонах України.

Як вбачається з даного звернення,

територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Сумській області та Державною судовою адміністрацією відмовлено суддям у виплаті компенсації витрат, пов’язаних з їх переведенням в інший суд, з підстав відсутності в законі «Про судоустрій і статус суддів» норм, що передбачають відповідні виплати.

У відповіді Міністерства соціальної політики на запит РСУ також зазначено про відсутність у законі «Про судоустрій і статус суддів» норм, які передбачають виплату суддям компенсації витрат, пов’язаних з переїздом на роботу в іншу місцевість.

РСУ вважає за необхідне звернути увагу на те, що відповідно до стст.21, 24 Конституції всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Судова система є однією із складових системи державних органів, що здійснюють державну владу, а суддя, виконуючи завдання і функції держави, здійснюючи діяльність від імені держави, фактично є працівником певного органу держави. Тобто, призначення або обрання в установленому законодавством порядку особи на посаду судді свідчить про наявність між суддею та державою трудових правовідносин.

Правовий статус судді має певні особливості та обмеження, які обумовлені специфікою його службової діяльності. Разом з тим судді є такими ж суб’єктами трудових правовідносин та носіями суб’єктивних трудових прав та обов’язків, як і інші працівники.

У законі «Про судоустрій і статус суддів», який є спеціальним законом, що визначає організацію судової влади та здійснення

правосуддя в Україні, не передбачається порядок виплати суддям, які переведені на посаду судді до іншого суду у випадку реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, компенсації витрат, пов’язаних з їх переїздом в іншу місцевість.

Проте загальним законом, який регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності в Україні є Кодекс законів про працю.

Відповідно до ст.51 КЗпП держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема, компенсацію відповідно до законодавства матеріальних витрат у зв’язку з направленням на роботу в іншу місцевість.

Статтею 120 КЗпП визначаються гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість, відповідно до якої працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість.

За загальним визначенням, яке міститься в ст.32 КЗпП, переведенням працівника вважається також його переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією.

Згідно з п.1 постанови КМ «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» від 2.03.98 №255 інша місцевість конкретизується як інший населений пункт.

Статтями 75 та 82 закону «Про судоустрій і статус суддів» встановлюється окремий

порядок переведення суддів у межах 5-річного строку або суддів, обраних безстроково, на посади суддів до інших судів того самого рівня у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, який полягає в переведенні суддів у вищевказаних випадках без проведення конкурсу.

Згідно з п.10 розд.ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про забезпечення права на справедливий суд» однією з підстав припинення роботи суду є, зокрема, воєнні дії, проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням КМ від 7.11.2014 №1085-р, зі змінами від 18.02.2015, від 5.05.2015, від 2.12.2015, затверджено перелік населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень.

Враховуючи, що на теперішній час причиною припинення роботи судів, розташованих на певних територіях Донецької та Луганської областей, є проведення на цих територіях антитерористичної операції, переведення суддів з таких судів до інших судів пов’язано з переїздом в іншу місцевість (інший населений пункт).

Як зазначено вище, судді, з урахуванням певних обмежень і особливостей, притаманних їх статусу, є суб’єктами трудових прав та обов’язків, а тому в разі відсутності у спеціальному законі норм, що регулюють порядок компенсації витрат при переїзді на роботу в іншу місцевість, мають застосовуватися норми загального закону, який регулює трудові правовідносини, оскільки КЗпП не містить обмежень щодо поширення його положень на суддів.

РСУ бере до уваги, що, виходячи із змісту ч.2

ст.53 закону «Про судоустрій і статус суддів», саме у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду не потребується згода судді на його переведення до іншого суду.

РСУ наголошує, що компенсації, передбаченої ст.120 КЗпП, підлягають матеріальні витрати, пов’язані з переїздом суддів на роботу в іншу місцевість, лише у разі переведення суддів до іншого суду у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, оскільки настання таких обставин не залежать від волі судді, на противагу переведенню суддів в порядку конкурсу.

РСУ акцентує увагу на тому, що звуження матеріальних гарантій для суддів у цілому призводить до порушення права особи на справедливий судовий розгляд.

У п.32 рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету міністрів Ради Європи державам — членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки, ухваленої КМ РЄ 17.11.2010 на 1098-му засіданні заступників міністрів, зазначено, що органи влади, які відповідають за організацію та функціонування судової системи, зобов’язані забезпечувати суддям умови, що дають їм змогу виконувати свою місію та досягати ефективності, захищаючи і поважаючи незалежність і неупередженість суддів.

Відповідно до ст.148 закону «Про судоустрій і статус суддів» Державна судова адміністрація є органом у системі судової влади, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.

В силу ст.148 цього ж закону фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а функції головного

розпорядника коштів держбюджету щодо фінансового забезпечення діяльності місцевих, апеляційних судів загальної юрисдикції здійснює ДСАУ. Також на ДСАУ покладені обов’язки забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції та представляти суди у відносинах з Кабінетом Міністрів та Верховною Радою під час підготовки проекту закону про держбюджет на відповідний рік у межах повноважень.

Крім того, з метою усунення спірних питань щодо відшкодування витрат, пов’язаних з переведенням суддів до інших судів того самого рівня, у зв’язку з чим судді переїжджають в іншу місцевість, РСУ вважає за доцільне запропонувати ДСАУ звернутися до суб’єктів законодавчої ініціативи з пропозицією про внесення відповідних змін та доповнень до закону «Про судоустрій і статус суддів».

Обговоривши інформацію члена РСУ Оленич Т.Г. та голови ДСАУ Холоднюка З.В., розглянувши звернення суддів Ковпаківського районного суду м.Сум Бичкова І.Г., Труханової Л.М. та Зорік М.В., суддів Апеляційного суду Сумської області Околот Г.М., Ткачук С.С., відповідно до стст.124, 131 закону «Про судоустрій і статус суддів», КЗпП та Положення про РСУ, затвердженого рішенням позачергового X з’їзду суддів 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів

ВИРІШИЛА:

1. Інформацію члена РСУ Оленич Т.Г. та голови ДСАУ Холоднюка З.В. про виплату суддям компенсації, пов’язаної з переїздом в іншу місцевість, узяти до відома.

2. Доручити члену РСУ Оленич Т.Г. доопрацювати зазначене питання з

урахуванням висловлених пропозицій.

Заступник голови Б.МОНІЧ