Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Національні суди можуть лише враховувати рішення Європейського суду справедливості як міркування щодо гармонійного тлумачення національного законодавства відповідно до євростандартів
У листі від 18 листопада № 1601/11/10 / 14-14 ВАСУ роз'яснив адміністративним судам, як слід застосовувати європейську судову практику, в тому числі і рішення Європейського суду справедливості . Аналіз рішень, прийнятих адміністративними судами, показав, що деякі з них в мотивувальній частині містять посилання на рішення Європейського суду справедливості № 41/74 по справі «Yvonne Van Duyn v Homme Office». Відповідно до статті 19 Договору про Європейський Союз цей Суд забезпечує дотримання права при тлумаченні та застосуванні установчих договорів Європейського Союзу (Договір про Європейський Союз та Договір про функціонування ЄС). На практиці Суд перевіряє законність актів інститутів ЄС, забезпечує виконання зобов'язань державами-членами, інтерпретує право ЄС на прохання національних судів і трибуналів держав-членів. Це означає, що рішення, прийняті цим судом, обов'язкові, перш за все, для сторін спору та можуть мати прецедентний характер в рамках правової системи ЄС, зокрема, використовуватися самим Судом і судовими органами держав-членів Союзу при застосуванні норм права ЄС.
ВАСУ нагадує, що відповідно до статті 9 Конституції тільки чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана ВР, є частиною національного законодавства. А на сьогодні Україна не є державою-членом ЄС. Установчі договори Союзу не зобов'язують Україну, відповідно і рішення Європейського суду справедливості не можуть розглядатися як джерело права національної правової системи . У той же час, Україна є членом Ради Європи і ратифікувала Конвенцію про захист прав людини, а це основна вимога для поширення юрисдикції Європейського суду з прав людини . Тому рішення ЄСПЛ застосовуються як джерело права в адміністративних спорах. Статтею 17 Закону про виконання рішень ЄСПЛ встановлено, що як джерело права суди при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини та основних свобод і практику цього Суду. Таким чином, слід розрізняти рішення Європейського суду з прав людини як органу, юрисдикція якого поширюється на держави-члени Ради Європи, і рішення Європейського суду справедливості, який діє тільки в межах правової системи ЄС. Разом з тим, ВАСУ взяв до уваги європейський напрям України, Загальнодержавну програму адаптації національних норм до законодавства ЄС, а також початок дії Угоди про асоціацію . Тому, на думку Вищого адмінсуду, рішення Європейського суду справедливості все ж можна враховувати як аргументацію, міркування щодо гармонійного тлумачення національного законодавства згідно з усталеними євростандартами, проте не застосовувати як джерело права.