Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЯК ОДЕРЖАТИ ДОСТУП ДО СУДОВИХ РІШЕНЬ?
Відкрий доступ до судових рішень є одним з принципів, який забезпечує прозорість діяльності судової влади, а також сприяє однаковому застосуванню законодавства.
З метою впровадження цього принципу в життя 22 грудня 2005 р. прийнято Закон України «Про доступ до судових рішень». Відкритість судових рішень, відповідно до статті 2 Закону, забезпечується такими способами:
1) проголошенням судового рішення в залі судового засідання;
2) забезпеченням доступу до матеріалів справи та наданням копії рішення;
3) оприлюдненням судових рішень у мережі інтернет;
4) публікацією текстів судових рішень у друкованих виданнях.
Широка відкритість судових рішень потрібна хоча б з таких міркувань:
• Процесуальне законодавство однією з підстав для оскарження судових рішень визначило наявність неоднакового застосування судами одного й того ж закону. Неоднакове застосування можна виявити лише при вивченні відповідних текстів судових рішень.
• Судові рішення є цінним джерелом інформації для правників та інших учасників судового процесу. Можливість вивчати практику судів вищого чи навіть того самого рівня полегшує суддям вирішення подібних справ. Знаючи судову практику з того чи іншого питання, можна передбачити, яким буде рішення у подібній справі.
• Відкритість судових рішень повинна стримувати суддів від відвертих зловживань. Знаючи, що «замовне» рішення може легко стати темою громадського розголосу, судця не наважиться у рішенні чорне називати білим, а біле чорним.
ЯК ПРОГОЛОШУЮТЬ СУДОВЕ РІШЕННЯ?
Принцип публічного проголошення рішення у залі судового засідання після закінчення розгляду справи закріплено у статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також усіх українських процесуальних кодексах.
Після виходу суду з нарадчої кімнати головуючий зачитує текст судового рішення. Під час проголошення рішення зазвичай присутні як особи, які беруть участь у справі, так і громадськість у залі судового засідання.
Інколи судові рішення можуть бути проголошені і в прямому ефірі телебачення, як це було у справі про визнання неправомірними дій Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів повторного голосування з виборів Президента України та складання протоколу про результати повторного голосування з виборів Президента України від 24 листопада 2004 р., яку розглядав Верховний Суд України. Але це поки що, мабуть, єдиний випадок у сучасній історії України.
Судове рішення в адміністративній справі, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Однак, якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення. Рішення проголошується повністю, але, як і в цивільному судочинстві, у разі складності справи можуть бути проголошені лише вступна та резолютивна частини постанови суду. Після цього головуючий роз'яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження.
ЯК І ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ ТА КОПІЮ СУДОВОГО РІШЕННЯ?
Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що надається особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену печаткою суду, мають право отримати особи, які Відповідно до Закону брали участь у справі (зазвичай це сторони, треті особи, їхні представники). Особи, які не брали участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків. Крім того, усім зазначеним особам апарат суду зобов'язаний забезпечити можливість ознайомись в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.
Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судового рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.
Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду у будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.
Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.
Вони можуть вимагати від апарату суду забезпечити:
1) доступ до матеріалів справи;
2) ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;
3) отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;
4) виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних технічних засобів в приміщенні суду.
Для реалізації одного чи декількох з цих прав особі потрібно звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод чи інтересів.
Як написати заяву - дивись Бланк заяви. При підготовці заяви найбільше уваги слід приділити обґрунтуванню того, що рішення безпосередньо стосується інтересів даної особи, - і доводи повинні бути переконливими. Необов'язково вказувати усі реквізити потрібного судового рішення, треба вказати лише ті, що відомі заявникові. Але їх має бути достатньо, щоб службовець апарату суду зміг знайти відповідне судове рішення.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
_____________________________________
найменування суду, до якого подається заява
Заявник _____________________________
ПІБ (найменування для юридичної особи),
_____________________________________
поштова адреса
а також номер телефону, факсу,
адреса ел. пошти, якщо такі є
ЗАЯВА
Мені,______________________________________________________________
вказати ПІБ заявника або його представника_____________________________
відомо про наявність судового рішення, яке стосується моїх інтересів
(інтересів особи, яку я представляю), оскільки
обґрунтувати, яким чином_____________________________________________
це рішення стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника
Інформація про судове рішення (вказати дані, відомі заявникові):
вид рішення: справа:
□ рішення суду □ цивільна
□ заочне рішення □ кримінальна
□ постанова □ адміністративна
□ ухвала □ господарська
З судовий наказ □ про адміністративне правопорушення
дата ухвалення рішення: номер справи:
«_» р. №
сторони: _________________ суть рішення: _________________
_________________ _________________
Інші відомості про судове рішення _____________________________________
У зв'язку з тим, що це судове рішення стосується моїх інтересів (особи, яку я представляю), на підставі статті 9 Закону України «Про доступ до судових рішень» прошу:
(вибрати необхідну вимогу)
□ надати можливість ознайомитися із зазначеним судовим рішенням у повному обсязі
□ надати можливість виготовити копію судового рішення за допомогою власних технічних засобів (фотоапарат, портативний копіювальний апарат тощо)
□ надати копію судового рішення, виготовлену апаратом суду
□ надати можливість ознайомитися з матеріалами справи для оскарження судового рішення
« » 20_ р.
(підпис)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
У разі подання заяви представником необхідно додати документ, який підтверджує повноваження представника.
Відповідальна службова особа апарату суду розглядає заяву невідкладно, а у випадках, коли розгляд потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів. У разі задоволення заяви до відповідного журналу про це вноситься запис із зазначенням відомостей про особу, яка звернулася з цією заявою (письмового рішення про задоволення заяви закон не вимагає).
У разі виготовлення копії судового рішення апаратом суду, такий документ повинен засвідчуватися відповідальним службовцем та печаткою суду із зазначенням дати. Копія видається за плату, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України (наразі її не встановлено, тому вона виготовляється безкоштовно).
Службовець апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:
1) заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;
2) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;
3) судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника.
Цей перелік є вичерпним.
У доступі до судового рішення не може бути відмовлено заявнику, стосовно якого судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіжних заходів.
У разі відмови у задоволенні заяви службовець апарату суду зобов'язаний видати заявнику вмотивоване письмове рішення із зазначенням порядку його оскарження.
Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені заінтересованою особою до голови суду, або ж до суду відповідно Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 27.06.2006 р. № 68:
23.1. Відповідно до вимог чинного законодавства особи, які беруть участь у справі, мають право ознайомитися з матеріалами цивільних, адміністративних, кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення.
23.2. Справи для ознайомлення видаються апаратом суду:
прокуророві (після пред’явлення службового посвідчення);
адвокатам, які беруть участь у розгляді справ (після пред’явлення Свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю та ордера виданого відповідним адвокатським об’єднанням, або угоди чи доручення юридичної особи, виданого адвокату, який не є членом адвокатського об’єднання);
іншим учасникам кримінального, адміністративного і цивільного процесу, а також особам, які брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов’язки (після пред’явлення документа, що посвідчує особу: паспорта, службового посвідчення, пенсійного посвідчення тощо, та, в необхідних випадках, доручення представника).
Особам, які мають право витребування справ за службовим становищем, але не пов’язаним з розглядом справи, останні видаються тільки на підставі відповідної письмової вимоги, на якій накладається резолюція голови суду, після пред’явлення службового посвідчення.
Ознайомлення з матеріалами справи проводиться виключно в приміщенні суду та в присутності працівника апарату суду.
Факт ознайомлення зі справою фіксується працівником апарату суду вчиненням на третій сторінці обкладинки справи (у довідковому листі) запису про те, хто і коли ознайомлювався зі справою. Iнші відомості зазначаються в журналі обліку видачі судових справ для ознайомлення.
{а.7 п.23.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДСА № 100 від 26.09.2007}
Видача справ для проведення аналізів, узагальнень і з іншою метою, що не пов’язані з розглядом справ, також проводиться на письмовий запит відповідної установи за письмовим розпорядженням голови суду чи його заступника.
23.3. Особи, зазначені у пункті 23.2 Iнструкції мають право знайомитися з матеріалами цивільних, адміністративних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення протягом усього робочого дня апарату суду.
23.4. Особа, яка одержує справу для ознайомлення, розписується в журналі видачі справ для ознайомлення (додаток 56), де вказуються число, місяць, рік, година видачі. Ознайомлення з матеріалами справи та протоколом судового засідання проходить у встановленому відповідно до розпорядження голови суду місці.
У разі ознайомлення з матеріалами справи та протоколом судового засідання особи, яка знаходиться під вартою (підсудного або засудженого), відбуваються лише в спеціально відведеному місці приміщення суду, визначеному головою суду.
При поверненні справи після ознайомлення керівник апарату суду чи працівник апарату суду повинен ретельно перевірити наявність усіх матеріалів у справі, зазначити в журналі видачі справ для ознайомлення час повернення справи та розписатися про її отримання. У разі виявлення нестачі документів, аркушів, їх пошкодження складається акт у двох примірниках, один з яких передається голові суду для вжиття відповідних заходів, другий долучається до справи.
23.5. Судові справи надсилаються поштою або розсильним (кур’єром) лише на письмову вимогу органів, яким законом надано право витребування справ і лише на підставі резолюції голови чи заступника голови суду.
Категорично забороняється надсилати іншим органам судові справи, провадження у яких не закінчено.
У разі надіслання справи за межі суду, виготовляється копія судового рішення, яким закінчено розгляд справи, та зберігається в суді.
(п.23.5 доповнено абзацом згідно з Наказом ДСА № 100від 26.09.2007)
23.6. Копії документів, долучених до справи, завірені гербовою печаткою суду копії судових рішень, що набрали законної сили, та письмові довідки у справах видаються працівниками апарату суду або архіваріусами за письмовою заявою відповідно до процесуального законодавства після реєстрації копій у журналі видачі копій судових документів (додаток 57) та в разі потреби, після сплати судового збору.
(п.23.6 в редакції Наказу ДСА № 100 від 26.09.2007)
Щодо видачі копій матеріалів справи, то відповідно до п.23.7:
23.7. Копії вироків, рішень, ухвал, постанов у справах повинні бути підписані та скріплені гербовою печаткою. У разі, якщо судове рішення не набрало законної сили, про це зазначається на копії, що видається.
На вимогу нотаріальних органів, Бюро технічної інвентаризації, Державної автомобільної інспекції МВС на копії рішення зазначається інформація про те, що оригінал судового рішення знаходиться в матеріалах судової справи.
Фотокопії з документів, на яких вже є підпис судді, підписуються працівником апарату суду, суддею та завіряються “мокрою” гербовою печаткою, якщо рішення суду набрало законної сили.
(п.23.7 в редакції Наказу ДСА № 100 від 26.09.2007р)
23.7.1. Копії судових рішень видаються особам, які відповідно до законодавства мають право на їх одержання. Якщо копія викладена на кількох аркушах, вони повинні бути прошнуровані і скріплені підписом працівника апарату суду та печаткою суду із зазначенням кількості зшитих аркушів.
23.7.2. Загальний та повний доступ до судових рішень визначається Порядком ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2006 N 740 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень”.
23.7.3. До копії судового рішення, у яке внесено зміни, обов’язково додається копія ухвали апеляційного (касаційного) суду, яким судове рішення змінено.
23.7.4. Особа, яка одержала копію, повинна розписатись в її одержанні. У разі надіслання копії документа поштою про це зазначається в справі та у відповідному журналі.
23.7.5. Копія вироку вручається засудженому або виправданому після проголошення вироку в строки, визначені кримінально-процесуальним законодавством. Якщо вирок викладено мовою, якою не володіє засуджений чи виправданий, йому повинен бути вручений письмовий переклад вироку на його рідну мову або на мову, якою він володіє. Переклад робиться перекладачем і належить до судових витрат.